Psiko- Teknik Raporları

ampul-hareketli-resim-0033 DİKKAT !

Hiç teste girmeden rapor dağıtan psiko-teknik değerlendirme merkezlerinden bir bölümü tespit edilip yasal işlemler başlatılmıştır. Gitmeden para verilip alınan raporlar geçersiz olduğu için hem paranız boşa gitmiş olup hem de kanuni olarak ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

ampul-hareketli-resim-0033 DİKKAT !

01.07.2010 Tarihinden itibaren ” PSİKO-TEKNİK KARTLARI” il sağlık müdürlüğünden onaylı olmadığı için yasaklanmıştır. Bu tarihten itibaren psiko-teknik kartları yerine il sağlık müdürlüğü onaylı “PSİKO-TEKNİK DEĞERLENDİRME RAPORLARI” geçerlidir. Raporlar teste girdikten sonra 1 ay içerisinde Psikiyatri Doktoru tarafından onaylandıktan sonra e-devlet sisteminden görüntülenmektedir.

Psiko-teknik raporu için gerekli belgeler

Ticari araç kullanmak için ve kurumsal uygulamalar için;
1: Ehliyet fotokopisi
2: Kimlik fotokopisi
3: 2 Adet fotoğraf

Ehliyet men kapsamında;
1: Tutanak fotokopisi
2: Kimlik fotokopisi
3:2 Adet fotoğraf

Not: Tüm işlemler için lütfen randevu alınız.

Merkezimizde sürücülere verilen hizmetler

* Ehliyeti elinden alınan sürücülere psiko-teknik değerlendirme,
* Ticari araç sürücülerine psiko-teknik değerlendirme ve güvenli sürücü seçimi,
* Kurumsal firmalar için psiko-teknik değerlendirme raporu verilmektedir.

Hız ihlali, alkollü araç kullanma ve ceza puanı nedeniyle ehliyeti alınmış sürücüler:

Hız ihlali, alkollü araç kullanma ve ceza puanı nedeniyle ehliyeti alınmış sürücüler:
* Ehliyetinizi geri alma süresi dolunca psiko-teknik değerlendirme testine girebilirsiniz.
* Ehliyetinizin alındığı trafik biriminden alacağınız sevk belgesi yada tutanağınızı ve nüfus cüzdanınızın fotokopisini getiriniz.

Stajyer Sürücülerin;

* Ehliyetlerine ceza puanının doldurulması sebebiyle yetkililer tarafından el konulduğunda, yeniden sürücü kursuna kayıt yaptırabilmeleri için Psiko-Teknik Raporu almaları zorunludur.

Nasıl başvurulur?

* Telefon ile
* Fax ile
* Elektronik Posta / E-mail ile
* Web sitesmizden online iletişim ile başvurabilirsiniz.

Not: Ticari taşıt sürücüleri:
Nüfus cüzdanınızı ve sürücü belgenizin fotokopisini yanınızda getiriniz.

Teste girmeden önce..

* Yorgun, uykusuz ve aç kalmayınız
* 24 saat önceden alkol almayınız.
* Gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü de yanınızda getiriniz.
* Antidepresan bir ilaç kullanıyorsanız ilacınızı aldıktan sonra en az 5 saat sonra teste girmeniz uygun olacaktır.
* Randevu saatinizi bu hususlara göre ayarlamaya dikkat ediniz.
* Psikoteknik değerlendirme testinin süresi 1 ile 2 saat arasında değişebilmektedir.
* Raporunuz en geç bir hafta içerisinde size verilmektedir.
* Psiko-teknik değerlendirme dikkat, tepki zamanı, mesafe tahmini, koordinasyon gibi becerilerinizin ölçüldüğü bir testtir.

Psiko-teknik değerlendirmeleri Nedir?

* Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel psiko-motor yetenek becerileri ile tutum, davranış ve kişilik özelliklerinin özel geliştirilmiş test yöntemleri kullanarak teşhis edilmesidir.
Psikoteknik değerlendirme sayesinde kişinin sürücülük kapasitesi belirlenmektedir.

Psiko-teknik Kimler Almalı?

Ülkemizde psiko-teknik raporunu alması zorunlu kişiler kanunlarla belirtilmiştir.

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’na dayalı Karayolu Taşıma Yönetmeliği Madde-36 d Bendi;

  • Sürücülerin (yük, yolcu ve eşya taşımacılığı yapan) bedeni ve psiko-teknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları şarttır.

2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunu’na dayalı Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde-79; kanunun ilgili maddelerinde tanımlanan nitelikteki trafik suçlarını* işleyen sürücüler 4 sayılı Cetvel’de tanımlanan usul ve esaslara uygun olarak Psiko-Teknik Değerlendirme ve Psikiyatri Uzmanı Muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucu durumu uygun görülen sürücülerin ehliyetleri iade edilir.

*Ceza Puanı Aşımı-Madde 118: 1 yıl içinde 100 ceza puanını iki kere dolduran sürücünün ehliyetine 4 aylığına el konulur.

*Alkol, İçki, Uyuşturucu veya Keyif Verici Maddelerin Etkisi Altında Araç Sürme-Madde 48: Kişinin 3.kez alkollü araç kullanmasının saptanması durumunda ehliyetine 5 yıllığına el konulur.

*Hız İhlali-Madde 51: Kişi 1 yıl içinde 5 kere hız ihlali yaparsa ehliyetine 1 yıllığına el konulur.

 

Psiko-Teknik Uygulama

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda belirtildiği üzere, hız ihlali, alkollü araç kullanma ve ceza puanı nedeniyle sürücü belgeleri alınmış sürücülerin belgelerinin geri verilip verilmeyeceğinin belirtilmesi ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’nda belirtildiği üzere ticari taşımacılık yapacak olan sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olup olmadıklarının incelenmesi için “Psikoteknik Değerlendirme” uygulanması zorunludur. Psikoteknik değerlendirme sonucunda elde edilen rapor, ehliyeti alınan sürücülerin ehliyetlerinin iade edilmesi için gereklidir. Ayrıca profosyonel sürücü olarak çalışacak kişilerin “güvenli araç kullanma yetenekleri”ne sahip olduğu gösteren bir “kalite belgesi” niteliğindedir.


∗Kurumumuzda Psikoteknik Değerlendirme için, Viyana Trafik Test Sistemi uygulanmaktadır. Viyana Trafik Test sistemi 8 ayrı alt testten oluşmakta ve uygulanması minimum 1 saat sürmektedir. Uygulama sonrasında kısa süreli Psikiyatri görüşmesi olmakta ve Psiko-Teknik raporları doktor görüşmesinin ertesi günü kişilere teslim edilmektedir. Kurumumuzda Verilen Psiko-Teknik Raporları 5 yıl geçerlidir.

PSİKO-TEKNİK DEĞERLENDİRMEDE KULLANILAN TESTLER

DİKKAT DÜZEYİ [ SIGNAL ] Bu testte adayın, karmaşık uyaranlar arasından belirli uyaranları ayrıştırması istenerek, seçici dikkat düzeyi ölçülür.

TEPKİ KALİTESİ ve HIZI [ DT ] Yoğun Uyaran Akışı ve Stres Altında Tepki Hızı ve Kalitesi Bu testte, farklı renklerdeki görsel uyaranlara ve farklı tonlardaki sesli uyaranlara aday tarafından verilen doğru tepkiler ve bu tepkilerin hızları ölçülür. Ani ve panik bir durumda adayın ne kadar hızlı ve ne derece doğru tepki verebileceği ölçülür. Sürücülerin ani değişimleri ne kadar çabuk ve doğru fark edip tepki verdiklerinin ölçümüdür.

MUHAKEME [ SPM ] Soyut görsel şekiller arasındaki ilişkilerin kavranması ve fark edilmesi üzerine kurulu olan bu testte, kişilerin olaylar arasındaki ilişkileri anlama ve değerlendirme yetenekleri ölçülür.

TAVTMB Takistoskopik Trafik Algı Testi Kısa sürelerle (1-2 saniye) gösterilen trafikle ilgili resimler sonrasında görsel algılama performansını ve algısal hızı ölçen bir testtir.

COGNITRONE (SÜREKLİ DİKKAT ve PROBLEM ÇÖZME) Bu testte adayın sürekli dikkat performansı ölçülmektedir. Testte adaylardan beklenen, aşağıda verilen şeklin yukarıdaki şekillerden birisiyle aynı olup olmadığına hızlı bir şekilde karar vermeleridir.

LVT (GÖRSEL SÜREKLİLİK) Bu testte adayların algısal performansı ve hızları incelenmektedir. Testte adayların karmaşık şekilleri izleme, iz sürme becerisi ölçülmektedir.

HIZ ve MESAFE ALGILAMASI [ HMT ] Bu testte adayın, uyaranların hareket hızını ve uyaranlar arası mesafeyi tahmin etme becerisi ölçülür. Hız mesafe tahmin testi sonuçları sürücünün temkinli veya riskli araç kullanma eğilimini hakkında da önemli bilgiler vermektedir.

GÖRÜŞ AÇISI & KOORDİNASYON [ IIB ] İkili İşlem Becerisi Periferal Görme Becerisi ile ilgili değerlendirme, 120 ile 140 derecelik açı içinde başın sağ ve sol ekstreminden, yani bu açıdan verilen uyaranların kişinin görüş açısına ne zaman girdiğinin incelenmesidir. Bu test, adayın dikkatini, karşısında yer alan bir göreve, direksiyon kullanarak yoğunlaştırdığı esnada, sağ ve soldan gelen uyaranları fark ederek tepki vermesi üzerine kuruludur.

Psikoteknik için çalışma günleri ve saatleri: Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü saat 09.00 ile 18.00 saatleri arasında test uygulaması yapılabilmektedir.

Adres: Özbay Psiko-Teknik Değerlendirme Merkezi-  Bağlarbaşı Mh. 1.Hürriyet Cad. Dağlar Apt. No:182 Kat:1 Osmangazi / BURSA (Esentepe Kavşağı) – Tel & Fax:0224-245-45-88    Cep:0555-977-99-38  Mail: psikoteknik@ozbay.com.tr

 


Detaylı bilgi için kurumumuzla irtibata geçebilirsiniz.

 1416422418_aiga_telephone-16 : 0 (224) 245 45 88

1416422401_11-160 (555) 977 99 38